A napsugárzás és a bőr

Szervezetünk legnagyobb szerve a bőr, mely a szervezet határsávjában, annak külső és belső környezete között húzódik. A felnőtt ember testtömegének 7 %-át teszi ki, mely 1,7 – 2 m2 bőrfelszínt és 10 – 12 kilogramm tömeget jelent. Óvó- védő funkciója révén a behatolással szembe erősnek, áthatolhatatlannak, sőt antiszeptikusnak kell, hogy legyen, a zsírban oldódó vitaminok és egyéb gyógyító, frissítő molekulák számára áthatolhatónak kell lennie (gyógyító hatású kenőcsök alapanyagai). A napsugarak hatására az elővitaminból D –vitamin előállítására kell, hogy képes legyen. A melanociták pedig termelik a védő pigmentet a napsugár UV spektrumának kivédésére. Bőrünk különböző testtájékon különböző vastagságú és különböző vastagságú szaruréteggel van védve. Ebben rejlik a hideg, a meleg elleni szigetelés, a mechanikus károsodások kivédése, az irhában elrendezett különböző irányú és erősségű rostok speciális szerkezete. A vegyi anyagok ellen vékony faggyúréteggel és szarusodó sejtrétegekkel, továbbá az élősködők, a külső betolakodók, a fertőző baktériumok ellen pedig savanyú kémhatású finom váladék segítségével védi szervezetünket.  A bőr emellett a testhőmérséklet szabályozójaként, a kiválasztás szerveként, sőt mint érzékszerv is működik. Sokféle érzékelő sejtet és speciális receptorokat ismer a modern orvostudomány, melyek segítségével agyunk tökéletesen informálva van a bőrfelszínen történt eseményekről (termoreceptorok, mechanoreceptorok, a fájdalom közvetítésére szabad idegvégződések… stb.).
A napimádók már alig várják a tavasz eljövetelét, amikor a hőmérséklet már elegendő a napozásra. Itt jönnek számba a napsugárzás nem kívánt együtthatói, az UV – B frakció (290 – 320 nm), és az UV – A frakció (320-400 nm). Ezek ugyanis hosszabb expozíciós idő folyamán különféle károsodásokat képesek előidézni az egész télen pihentetett, tehát kevesebb pigmentet tartalmazó bőrfelületen. Sajnos ezt a valóságot és a bőrfelszín védelmének fontosságát gyakran alábecsüljük. Hasonló a hatásmechanizmus akkor is, ha ősszel- télen elutazunk a trópusokra, vagy a földgolyó olyan területeire, ahol a napsugárzás merőlegesebben, tehát rövidebb úton hatol át a légkörön. Itt az légkör és az ózon réteg sokkal kevesebb UV sugárzást szűr ki, s a mi ehhez nem szokott bőrünk gyorsan károsodik, leég. Különféle krémek és eszközök állnak rendelkezésünkre, melyek segítségével jelentősen lehet árnyékolni vagy csökkenteni a bőrfelületet érintő káros sugárzást. Vigyázzunk, hogy ne következhessenek be oly erős gyulladások, égések, melyek idővel növelik a bőr daganatos és a pigmentből induló rákos elfajulását (naevus).
Sajnos a legmodernebb és a leghatásosabb napozó krémek sem képesek tökéletesen megvédeni bőrünk egészségét az UV sugárzással szemben. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nagyon fontosnak tartja a bőr védelmét, és a lehetőséges károsodás rizikójának csökkentését. 2006-ban kiadott egy speciális ajánlást a nemzeti egészségügyi szervek irányába a védőfaktorok és azok hatásmechanizmusainak feltüntetése érdekében a napozást segítő készítmények tájékoztatóin. Ez az ajánlás életbe lépett a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának megfelelő szabályzatában, mely segítségével a vásárló gyorsan kiismerheti magát a faktorok és a levédett idő útvesztőiben:

 

 

Alacsony védelem

6 faktor

6 - 9, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

10 faktor

10 - 14, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

 

Középminőségű védelem.

15 faktor

15 - 19, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

20 faktor

20 - 24, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

25 faktor

25 - 29, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

 

Magas védelem

30 faktor

30 - 49, 9 óra védettség

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

50 faktor

50 – 59, 9 óra

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

Nagyon magas védelem

50 + faktor

60 óra felett

Ennek 1/3-a az UV-A védettség

Nagyon fontos, hogy a napozó krém megfelelő mennyiségét vigyük fel a bőrre és az egyenletesen legyen elosztva az egész érintett bőrfelületen. Ez a mennyiség 36 gramm (6 teáskanálnyi mennyiség) egy átlagos felnőtt bőrének védelmére. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy ismételve kell alkalmazni a védőeszközt, hiszen érintésre, fekvéssel (a takaró a ruhanemű a víz hatására) csökken a védőréteg hatásfoka.
A szülők nem tudatosítják kellően, hogy a kisgyermekek és a fiatalkorúak fejlődő bőre sokkal érzékenyebb a káros UV sugárzásra, így a gyermekkorban elszenvedett leégések és egyéb károsodások rendkívüli módon hozzájárulnak később a felnőtt korban kialakuló bőrrák előfordulási rátáihoz. A bőrrák előfordulásának rizikóját a gyermekkorban elszenvedett egyetlen hólyagos leégés megkétszerezi! A statisztikák azt mondják, hogy a 15 faktoros krémek rendszeres alkalmazása a gyermekkor folyamán (18. életkor betöltéséig) akár 78 %-nyival is csökkenthetik bizonyos bőrrákok kialakulásának rizikóját.
Amennyiben mégis megtörténik a piros, forró bőrfelületű leégés (dermatitis solaris) mihamarabb nyugtató, hűsítő krémekkel kell azt csillapítani. Az orvosi ajánlások között az első helyen áll a hidrokortizont tartalmazó könnyen szétkenhető finom krém, mely mindenütt elérhető a patikákban. A leégett bőrfelület megnyugszik, a bőr hámsejtjei alatt új hámréteg alakul ki a megkárosodott bőrfelület pedig 3 nap folytán lefoszlik. Az új bőr rendkívül érzékeny a további szoláris behatásokra, ezért fokozott mértékben óvjuk a következő károsodás elől.
Beszélni kell még a napsugárzásnak kitett test hőmérsékletének emelkedéséről is. A központi idegrendszer elsősorban agyunk a koponyán belül speciális rétegekkel van védve. Ezeket agyhártyáknak nevezzük. Amennyiben megtörténik a túlzott napozás következtében a fej és az agyhártyák áthevülése, azok megduzzadása, napszúrásról beszélünk. Komoly elváltozások alakulnak ki az agykoponyában, melyek szédüléshez, hányáshoz, veszélyes kórképekhez vezetnek, ha a károsult nincs elég hamar és időben ellátva. A testet és a fejet hűteni kell. Árnyékba kell vinni. Hidegvizes borogatás, zuhany, lehűtés életbevágóan fontos! Gondoskodni kell a megfelelő folyadék bevitelről, és óvni a lehetséges további felhevüléstől. Amikor a beteg elméje lassul, esetleg eszméletét veszti mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Itt is fontos szerepet játszik a megelőzés:

A szerző az aneszteziológia, az intenzív medicína és az akupunktúra szakorvosa.

MUDr. Balázs Tibor